PUPA YELKEN SADUN BORO KISMETİN DUNYA SEYAHETİ KISMET İSİMLİ TEKNESİYLE DUNYA TURU İLK 1. BASKI
thumbPUPA YELKEN SADUN BORO KISMETİN DUNYA SEYAHETİ KISMET İSİMLİ TEKNESİYLE DUNYA TURU İLK 1. BASKI thumbPUPA YELKEN SADUN BORO KISMETİN DUNYA SEYAHETİ KISMET İSİMLİ TEKNESİYLE DUNYA TURU İLK 1. BASKI thumbPUPA YELKEN SADUN BORO KISMETİN DUNYA SEYAHETİ KISMET İSİMLİ TEKNESİYLE DUNYA TURU İLK 1. BASKI thumbPUPA YELKEN SADUN BORO KISMETİN DUNYA SEYAHETİ KISMET İSİMLİ TEKNESİYLE DUNYA TURU İLK 1. BASKI thumbPUPA YELKEN SADUN BORO KISMETİN DUNYA SEYAHETİ KISMET İSİMLİ TEKNESİYLE DUNYA TURU İLK 1. BASKI
Favorime Ekle

PUPA YELKEN SADUN BORO KISMETİN DUNYA SEYAHETİ KISMET İSİMLİ TEKNESİYLE DUNYA TURU İLK 1. BASKI


*********SADUN BORO*********
PUPA YELKEN SADUN BORO DUNYA TURU
KISMET İSİMLİ TEKNESİYLE EŞİ VE KEDİSİ
İLE 1977 VE 1979 YILLARINDA YELKENLİ
TEKLE İLE TÜM DÜNYAYI GEZEN İLK
TÜRKDÜR GEZDİGİ GÖRDÜGÜ
YAŞADIKLARINI BU KİTAPDA
BULUCAKSINIZ KİTAP İLK BASKISIDIR
TEKNESİ İSTANBUL HALİÇDE BULUNAN KOC MÜZESİNDE
SERGİLENMEKTEDİR TEKNESİ DENİZDE OLANLARIN BAŞ UCU KITABİ DİYEBİLİRİZ ...

 

#Efemera #Dergi

Bu Ürün için Teklif Alabilirsiniz !

Teklif Al

Whatsapp ile Sipariş
1968 tarihinde Sadun Boro'nun dünya turunu gerçekleştirdiği Kısmet adlı teknenin fotoğrafının yer aldığı posta pulu. Üzerinde "1968 Kısmet Dünya Turu" yazan 50 Kuruş 

nominal değeri olan pul Türkiye Cumhuriyeti Postaları tarafından bastırtılmıştı.

 

 

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

 

1968...Beyoğlu İstiklal Caddesi. Ünlü Türk Denizcisi Sadun Boro'nun dünya seyahati dönüşünde karşılanması

Pupa Yelken, Sadun Boro'nun Kısmet adlı teknesiyle yapığı dünya seyahatini anlattığı kitabıdır. İlk olarak Hürriyet gazetesinde tefrika edilmiştir. İlk baskısı 1969 yılında yapılmıştır. Kitap 2000 yılından sonra tekrar basılmıştır.
Sadun Boro hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965'te Alman asıllı eşi oda ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları'nda aldıkları ünlü kedileri "Miço" da eşlik etti. Üç yıl süren bu yolculuğu 1963'te Salacak'ta, Athar Beşpınar'ın atölyesinde kızağa konan 10.5 m. boyundaki "Kısmet" adını verdiği teknesiyle gerçekleştirdi. Bu aslında onun ilk açık deniz yolculuğu değildi. İlk Atlantik aşırı yolculuğunu 1952'de "Ling" adlı 11 m.lik bir yelkenli ile yapmıştı ve bir İngilizle beraber İngiltere'den Karaip Adaları'na kadar gitmişlerdi. Sadun Boro'nun "Kısmet" teknesiyle yaptığı tam dünya turu önce o yıllarda Hürriyet gazetesinde günü gününe tefrika edildi. Bu gazete yazıları daha sonra 1969 yılında Günaydın gazetesinin basım tesislerinde kitap haline getirilerek yayımlandı.
Kitabın 1969'daki birinci baskısı o zamanın en modern Vebofset baskı tekniği ile Günaydın gazetesinin matbaasında gazete kağıdına renkli olarak basılmıştı. 2000 yılında yapılan yeni baskısı günümüz dijital ortamında gelişmiş teknikle yapılmıştır. İçeriğinde hiçbir değişikliğe gidilmemiş, sadece ilk baskının arka sayfalarındaki (40 sayfa) ilanların yerine yolculukla ilgili gazetelerde çıkan haber ve röportajlara ait kupürler koyulmuştur.
 


Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Üye Girişiwhatsapp number