OSMANLI SENEDİ İTTİFAK TURALI VE ALT KISMI MÜHÜR 35 X 17 CM
thumbOSMANLI SENEDİ İTTİFAK TURALI VE ALT KISMI MÜHÜR 35 X 17 CM thumbOSMANLI SENEDİ İTTİFAK TURALI VE ALT KISMI MÜHÜR 35 X 17 CM
Favorime Ekle

OSMANLI SENEDİ İTTİFAK TURALI VE ALT KISMI MÜHÜR 35 X 17 CM


OSMANLI SENEDİ İTTİFAK  TURALI VE ALT KISMI MÜHÜR 35 X 17 CM 

#Efemera #Osmanlı Kitap Belge Evrak

Bu Ürün için Teklif Alabilirsiniz !

Teklif Al

Whatsapp ile Sipariş
Senedi İttifak, Türk Anayasa Hukuku tarihinde anayasal unsurlar içeren ilk belge olarak kabul görmektedir. Belge, teknik olarak bir Anayasa değildir. Devlet iktidarını sınırlandırmayı ve bir takım kişi hak ve hürriyetleri bakımından bazı hukuki standartlar getirmeyi amaç edinen Senedi İttifak bu bağlamda Anayasal hareketlerin başlangıcı olarak görülmüştür. Bazı Anayasa hukuku uzmanları ve sosyal bilimciler 1808 tarihinde imzalanan bu belgeyi İngiltere’de 1215 yılında kabul edilen Magna Carta’ya benzetmektedir. Senet ile Osmanlı tarihinde işkence resmi bir belge ile ilk defa yasaklanmıştır.

Valiler ve toprak beyleri İstanbul’da “meşveret-i amme” toplantısına davet edilmiş ve ittifak metni bu toplantıda oluşturulmuştur. Senedi İttifak, Osmanlı Devletinin merkezi otoritesinin taşra bölgelerinde nispeten azaldığı bir dönemde, padişah otoritesinin yeniden sağlanması amacıyla güçlü toprak beyleri ile yapılmış zorunlu bir kontrattır. Senet metninde, devlet düzeninin bozulduğuna, devlet otoritesinin sarsıldığına ve tüm tarafların bu konuda ortak kanaate sahip olduğuna, devlet otoritesinin kuvvetlenmesi için Senedi İttifak’ tanzim edildiğine yönelik cümleler bulunmaktadır.


Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Üye Girişiwhatsapp number